EyeOs Cloud Computing Mimarisi

Yazdır PDF

Merhabalar,

Cloud Computing;  free olarak size bu hizmeti veren EyeOs firması ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağım.

Web Site : www.eyeos.org

Siteden ücretsiz oalrak deneme yapabileceğiniz gibi, isterseniz Open source versiyonunu indirip kendi Linux sunucunuza kurarak bir nevi özel bulutunuzu inşaa edebilirsiniz.

Peki... Herşeyi anladıkta nedir bu Cloud Computing denilen sistem ?

Cloud Computing olarak tabir edilen iki şekilde ele alınmalı :

  1. Özel (Private Cloud) Bulut
  2. Açık ( Public Cloud) Bulut

Özel bulut kavramı sizin kendi sistemlerinizi sizin yönettiğiniz biz Cloud OS (Azure, vs. ..) sistemi içerisine taşıyarak sorumluluğunuzu sizin BT sistemcinizin üstlendiği sistemdir.

Açık bulut kavramı ise bu hizmeti servis olarak satın alıp kullanbileceğiniz bir sistem.

Public cloud mimarisi küçük ve orta ölçekli hatta büyük firmalara hitap edebiliyor. Firmanın Cluster oalrak dünyanın pek çok yerinde insaa ettiği mimarilere sizin istediğiniz yazılımlar eklenerek servis oalrak size sunuluyor ve siz internet bağlantısı olan her noktadan datalara erişim sağlayabiliyrosunuz.

Düşünsenize BT mailiyeti olmadan maksimum verim ile çalışan sistemler....

Yapılan yatırımlar gösteriyor ki gelecek bu mimarinin üzerine er yada geç kurulacak. İşte Bu noktada bizim gibi sistemci arkadaşların imdadına bu sistemin open source olan versiyonlarını inceleme ve test etmek tam bir çölde vaha gibi geliyor.

Siteye girip sadece kayıt olarak kendi sanal masaüstünüzde sörf yapıp inceleyebilir yada Open Source versiyonunu bazit bir kac tıklama ile kurabilrisiniz.

 

Simdilik yapının çalışmasını ve neler yapılabileceğini üstün körü anlatmaya çalıştım. Konfigurasyonları ve neler yapılacağının detayalrını diğer makalemde anlatmaya çalışacağım.

Mustafa Demiröz

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile