Microsoft MultiPoint Server 2011

Yazdır PDF

Microsoft Multipoint Server 2011

Merhaba arkadaşlar;

Bu yazımızda Microsoft Multipoint Server 2011 ürününü tanımaya çalışacağız.

 

-          Multipoint Server nedir ?

Windows MultiPoint Server 2011 eş zamanlı olarak bir çok kullanıcının aynı bilgisayarı kullanmasını sağlar. Dolayısıyla kullanıcılarda sadece monitör fare ve klavye yer alıyor olacak ve hepsi Windows MultiPoint Server 2011'e bağlanarak sanki kendi bilgisayarlarıymış gibi işlem yapacaklar. Eğitim kurumları gibi alanlarda daha az maliyet ile sorunsuz çözümler olarak sunulmakta…

Daha detaylı örnekleyecek olursak ; bir İnternet Kafe düşünün merkezde bir bilgisayar ve her masada klavye, mouse ve monitör var. Bu sistemde kullanıcılar Multipoint Server üzerine RDP protokolü kullanarak login oluyor ve sanki kendi Microsoft Windows 7 işletim sistemleriymiş gibi kullanabiliyorlar. Yetkili kullanıcı istediği taktirde hangi kullanıcının hangi veriye erişebileceğini, görebileceğini yada o anda neler yaptığını görebiliyor engelleyebiliyor.

Eğitim kurumları başta olmak üzere örnekte verdiğimiz gibi çeşitli alanlarda da kullanılması muhtemel ve akılcı bir çözüm.

-          Multipoint Server 2011 Kurulumu

Kurulum öncesi minimum sistem gereksinimleri bu şekilde ama daha detaylı bilgi isterseniz Microsoft’un sitesi üzerinden daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Minimum Sistem gereksinimleri : 2 GHz 64-Bit CPU En az iki Core , 2 GB Ram, 32 GB HDD

Multipoint Server’ ın kurulumu gayet yalın bir ara yüze sahiptir. Kurulum ekranları 2008 R2 /Windows 7 olarak tanıdık gelebilir. Keza Microsoft, Multipoint Server için (Out-of-Box Experience (OOBE) ) değiştirilmiş bir arayüz kullanıyor. Kurulum tamamlanıp giriş yaptığınızda sizi bir Windows 7 arayüzü karşılayacak çok şaşırmayın…J

Kurulum adımlarımızda birincisi tabiki DVD’yi tak kuruluma başla adımıdır ki; bu adım klasik Microsoft ekranlarıdır aşina olan arkadaşlarımız için gayet basit gelecektir.

İlk olarak Windows Server R2 tadında bir kurulum gerçekleştireceğiz.

Kurulumlarımız gerçekleştirdikten sonra sistemimiz yeniden başlayacaktır. Başladıktan sonra yeni bir görüntü olan Multpoint Server 2011 Konfigurasyon ekranı bizi karşılayacak:

Bu ekranlardaki kurulumları Step Step geçtikten sonra kurulumumuz bitmiş olacak bu aşamadan sonrası sistemde konfigürasyon yapmak olacak.

Bu konuda da belirli ekranları paylaşmaya çalışacağım normalde demo kurulum gerçekleştirdiğimizden ve test ortamı olduğundan kullanıcı ekranı boş olacağından bu ekranları Technetten destekledim.

 

Home Ekranında Çalışan sunucunuzu görebilir ve gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.

 

Desktop ekranında da Multipoint Serverda oturum acmış kullanıcıların neler yaptıkları izleyebililir yada bu kullanıcılara destek verebilrisiniz.

User Ekranından kullanıcı oluşturup bu kullanıcılara yetkiler verebilirsiniz.

Evet… Şimdi Multipoint Server kurulumumuzu bitirmiş bulunmaktayız. Peki biraz daha ekstra bilgi verelim, MultiPoint Server ile iki ekran birleştirilebilir, Web siteleri yasaklanabilir ve kullanıldığı taktirde %66 daha fazla kazanç sağlayacaktır. ( 20 kullanıcılı bir eğitim alanı)

kafanızda şöyle birkaç soru oluştuğu kanaatindeyim :

 

-          Klavye Mouse ve monitör olacak… Peki tamamda bunları nereye takacağız da Serverla haberleşecek?

 

Bu konuda bir aracıya ihtiyacınız var bu konuda cok cok çeşit mevcut ben bir örnek olması için ürün paylaşıyorum.

-          Ben serverı kurdum ama bende Multipoint Server kurulum ekranı gelmedi ?

 

Bu sıklıkla karşılaşılabilecek bir sorun zira post install olarak çalışıyor eğer ekran size gelmediyse  Start > All Programs > Multipoint Server 2011 altında Install scriptini çalıştırmanız için bir link mevcut.

 

-          Her kullanıcı için performans nasıl olacak bu dağıtılabilir mi?

 

Multipoint Server düşük kapasite ile kullanılan client server mimarileri için dizayn edildiği için maalesef yük dağılımı yapılamıyor. Keza öneriler Green IT Kapsamında olabilecek en az donanım ve enerji tüketimi ile maximum verimi almak….

Benim aklıma gelen sorular bu kadar, aklınıza takılan her sey için :

forum.mshowto.org | www.mustafademiroz.com | www.mshowto.org | Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

 

Teşekkürler

Mustafa Demiröz | Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile